Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 26.10.2017 17:47:25 

SNAILDREAM

 

CHOVNÁ NÁDRŽ

Ako chovnú nádrž pre chov slimákov môžeme použiť terária, akvária a boxy.

Lepšie pre chov sú priehľadné boxy, hlavne keď chováme väčšie množstvo druhov. Zoženieme ich v rôznych obchodoch. Ak už máme kúpený box, vyvrtáme do sien boxu diery. Pri druhoch s malými vajíčkami a mláďatami menšie (achatina, lissachatina, limicolaria) ale pri väčších (archachatiny) môžeme vyvrtať aj väčšie. Ak nechceme aby sme v boxe mali veľa nežiadúcich mušiek, môžeme diery ešte prelepiť látkou.

 Pri akváriách necháme trochu odsunutý vrch ( asi 3 mm ) a pri teráriách kúpených v obchode musíme časť otvorov zakryť, aby sa tam držala vyššia vlhkosť.

SUBSTRÁT

Najlepším substrátom pre chov slimákov je lignocel, ktorý sa predáva v podobe zlisovanej tehly v zverimexoch. V nádrži ním pokryjeme celé dno vo výške väčšej ako 3cm. Dáme ho asi na 30 minút do nádoby s vodou, kde niekoľkonásobne zväčší svoj objem. Na asi 8 - 9 litrov substrátu postačuje 2 - 3 litrov vody. Okrem lignocelu môžeme použiť aj teraristickú rešelinu. Nepoužívame rôzne substráty pre rastliny.

Do lignocelu alebo rašeliny je vhodné primiešať ešte dolomit alebo mletý vápenec kôli zvýšeniu zásaditosti a zvlášť slimáky lezením po takomto substráte prijímajú vápnik.

Substrát pokiaľ nie je premokrený, nezapácha a nenachádzajú sa v ňom žiadne parazity stačí vymeniť raz za 3 mesiace až pol roka.

 

VYBAVENIE NÁDRŽE

Pre chov slimákov postačuje plytká miska, na ktorú predkladáme potravu, miska na mletý vápenec (keď ho používame) a sépiová kosť. Nikdy nedávame do nádrže rôzne kamene o ktoré by si slimáky zbytočne odierali ulitu alebo by sa poranili. Do nádrže môžeme tiež umiestniť aj nejaké rastliny ale v tom prípade sa nám tam môžu namnožiť rôzne parazity (roztoče, chvostoskoky...).

UV lampy ani žiadne iné osvetlene slimáky nepotrebujú pretože sú to nočné živočíchy. 

 

TEPLOTA A VLHKOSŤ

Pre chov slimákov, zvlášť z tropických oblastí je najvhodnejšia teplota 23 - 26°C (nemala by klesnúť pod 20°C a vystúpiť nad 30°C). Pokiaľ sa rozhodneme chovať slimáky pochádzajúce z chladnejších oblastí (Cochlitoma varicosa, Helix pomatia, Limax maximus...) tak tam by mohla takáto vysoká teplota uškodiť. Pre také druhy je najvhodnejšia teplota medzi 18 - 23°C.

Vlhkosť by mala byť vyššia, okolo 70 - 90%. Do nádrže môžeme umiestniť aj teraristický teplomer alebo vlhkomer.

 

POTRAVA

Slimáky sú bylinožravé, preto prevažnú časť potravy by mali tvoriť listy. Potravu predkládame večer a na druhý deň odstránime jej zbytky.

Ako potravu pre slimáky môžeme použiť:

- ovocie: jablko, banán, ananás, mango, hruška, veľmi obľúbené sú citrusové plody.

(Často možno počuť že citrusové plody rozkladajú vápnik a teda sú nevhodným krmivom ale boli robené pokusy a to všetko sa vyvrátilo takže sú úplne neškodné pre achatiny.)

- zelenina: obľubujú hlavne šalát, zemiak, uhorku a mrkvu ale môžeme ich kŕmiť aj inou zeleninou ako paradajky (pozor na ich kôstky - môžu upchať črevá) , tekvica, červená repa...

Absolútnou chybou je podávanie piškót, rôznych kašičiek a výrobkov z múky.

Vápnik

Vápnik je pre slimáky veľmi dôležitý. Dávame ho vo forme sépiovej kosti alebo mletého krmného vápenca.

  

PRI POSKYTNUTÍ PODMIENOK, KTORÉ VYŽADUJÚ SÚ SLIMÁKY NENÁROČNÉ TERÁRIJNÉ ZVIERATÁ.

 

 

 

 
TOPlist
Copyright © Snaildream 2012 - 2017