Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 26.10.2017 17:47:25 

SNAILDREAM

 

Tu sa budem snažiť popísať aspoň tie najdôležitejšie rady k chovu achatin. Všetko tu napísané je z mojich skúseností takže každý môže mať na to iný názor:

1. Zahrabávanie - je u achatin normálne keďže sú to nočné živočíchy ktoré cez deň spia. Spia zahravané v lignocele. Niektoré druhy sa zahrabávajú iba ak sú mláďatá ale niektoré, hlavne menšie druhy po celý život (napr. Archachatina papyracea)

2. Viečkovanie - zaviečkovanie achatiny je reakciou na zhoršenie podmienok. Neodporúčam budiť achatinu hneď po zaviečkovaní ale až o niekoľko dní. Ak sa prebudí je potrebné zlepšiť podmienky (teplota, vlhkosť...).

3. Zimný spánok- hibernácia - často sa odporúča cez zimné obdobie(november - január) nechať achatinu zaviečkovať a nechať ju tak aspoň niekoľko týždňov aby si oddýchla od častých znášok. Hibernácia ale nie je podmienkou. Najčastejšie sa nechávajú hibernovať achatiny z importov, ak chceme aby nám zniesli znášku vajec.

4. Veľa mušiek v teráriu, boxe - mušky láka predovšetkým potrava achatin ale aj ich výkaly. Preto je najvhodnejšie ak sa vám v teráriu, boxe objavia často čistiť. Proti muškám čiastočne zaberá (mám to vyskúšané) prelepiť látku na otvory/diery.

5. Vetracie otvory - aj veľkosť vetracích otvorov treba prispôsobiť danému druhu. Veľkým druhom (a.a.Ghana, L.reticulata) urobíme diery asi o priemere 2cm. Čím menší druh, tým menšie otvory treba urobiť. Pri mláďatách - ak ich denne otvaráme, tak im nemusíme robiť žiadne otvory.

6. Väčší chov - v prípade väčšieho chovu sú najvhodnejšie na chov plastové boxy. Ľahko sa udržiavajú, dajú sa poskladať viac na seba, dobre sa umývajú.

7. Achatina pre začiatočníka - Každý druh achatín je rôzne náročný na chov. Pre začiatočníka je najvhodnejším druhom Lissachatina reticulata a Lissachatina fulica. Rozhodne neodporúčam začiatočníkovi druhy ako napr. Cochlitoma varicosa, ktoré pri nesprávnom chove často hynú.

8. Ktoré druhy môžu k sebe? - najlepšie je chovať každý druh v jednom boxe - nemusíme sa báť že sa nám niečo zkríži. Ak už chceme dať niektoré druhy k sebe tak najlepšie je chovať lissachatiny s archachatinami.

9. Mletý vápenec v lignocele - najlepšie je mletý vápenec primiešať aj do lignocelu. Achatina prijíma vápnik aj nohou takže je to pre ňu lepšie. Vraj zaberá aj proti muškám ale mne sa to neosvedčilo.

10. Citrusové plody - často sa stretávame s informáciou že citrusové plody rozkladajú vápnik. To však ale už nie je pravda. Boli robené pokusy, ktoré to vyvrátili. Mojim achatinám dokonca chutia citrusové plody najviac zo všetkého ovocia takže sa nemusíte ničoho báť ak to achatinám dáte.

11. Piškóty, výrobky z cesta - Takéto výrobky achatinám VEĽMI ŠKODIA!!! Môžu achatinám upchať črevá a achatina uhynie. V prírode achatina NIKDE nenájde žiadne takéto výrobky takže im to NIE JE potrebné dávať!

12. Párenie - aj keď sú achatiny hermafroditné, pre ich rozmnoženie potrebujete aspoň dvoch alebo troch jedincov. Kým niektoré lissachatiny sa zvyčajne začínajú páriť už v 6 - 7 mesiacoch tak napr. achatina achatina až v dvoch rokoch. Spojenie môže trvať niekoľko minút ale aj 24 hodín.

13. Skúšobné vajíčka - znakom že nám achatina dospela je znáška niekoľkých (4 - 10) skúšobných vajíčok. Keďže sú iba skúšobne tak sa z nich nič nevyliahne. Zvyčajne po skúšobných vajíčkoch nasleduje oplodnená znáška.

14. Zaobchádzanie so znáškou - ak nám achatina znesie znášku tak ju treba čo najskôr umyť pod vlažnou vodou a dať na čistý vlhký lignocel. POZOR! Ak necháme znášku tam, kde nám ju achatina zniesla alebo ju zahrabeme do zeme tak sa môže zárodok udusiť a z vajíčok nič nebude.

15. Nepotrebné mláďatá, chorá achatina - keď sa vyliahlo veľa nechcených mláďat tak sú dva riešenia čo s nimi - dať ich skrmiť napr. vodným korytnačkám alebo dať ich do mrazničky kde uhynú za niekoľko hodín (je to pre nich najlepšie). Do mrazničky sa dávajú aj choré alebo prekrížené achatiny.

16. NIKDY SA NESMIEME UCHÝLIŤ K TOMU, ABY SME VYPUSTILI PREBYTOČNÉ MLÁĎATÁ ACHATIN DO VOĽNEJ PRÍRODY. ACHATINA JE NEPôVODNÝ DRUH PRE NAŠU FAUNU A FLÓRU TAKŽE MôžE U NáS NAROBIŤ PORIADNE VEĽKÉ ŠKODY, AJ KEĎ JE MALÁ PRAVDEPODOBNOSŤ ŽE ZIMU PREŽIJÚ. NAPR. L. FULICA V TROPICKÝCH ČASTIACH SVETA, KDE BOLA ZAVLEČENÁ.

17. Manipulácia - ak musíme achatinu premiestniť tak nikdy ju neťaháme silou za ulitu od podkladu. Tiež ju nechytáme za rastový prúžok, kde je ulita veľmi krehká. Musíme jej pod nohu podložiť prst a ju odlepiť od podkladu. Chytáme ju za silnejšie staršie závity.

18. Choroby, ako ich liečiť - rovnako ako aj iné zviaratá tak aj achatina môžu trpieť rôznymi chorobami alebo parazitmi. Tu sú aspoň najčastejšie z nich:

  • Roztoče - roztoče sú malé (asi 0,5mm) veľké parazity, ktoré achatinám cicajú krv. Ak ich objavíte doporučujem čo najskôr vyčistiť celý box a zariadenie v ňom + vymeniť lignocel za v nový zmrazený v mrazničke alebo prepečený v mikrovlnke. Achatiny dať na niekoľko dní do krabičky s papierovými servítkami a často ich umývať. Po niekoľkých dňoch by mali zmiznúť.

 

  • Hlístice - každý voľne žijúci slimák má v sebe aj nejaké hlístice, preto nedoporučujem aby achatina prišla do styku s takýmto slimákom. Tiež nie je dobré miešať achatiny odchované v zajatí a importované. Proti hlísticiam sa nedá účinne bojovať (nesmieme sa zlákať na odčervovacie liečivá - achatinám veľmi škodia) Typickým znakom je žltý sliz, v ktorom sa mrská veľmi veľa hlístic.

 

  • Poškodenia ulity - k poškodeniu ulity môže dôjsť z rôznych príčin - najčastejší je pád z výšky (z vrchnáku boxu...). Ak sa achatine ulomí časť rastového prúžku tak sa nemusíte báť - za niekoľko dní/týždňov jej to dorastie a po odlomení ostane len malá ryha. Ale ak sa ulomí koniec ulity - apex tak ten už nedorastie.

 

  • Tu sú popísané iba najzákladnejšie problémy s achatinami. Ak pozorujete na achatine čudné správanie alebo nejaké iné parazity, poradím vám e-mailom:

     snaildream41@gmail.com

 

 
TOPlist
Copyright © Snaildream 2012 - 2017